Vodu káže, víno pije ... alebo o (ne)tolerovaní plagiátorstva

Autor: Lenka Pitoňáková | 15.10.2013 o 10:32 | Karma článku: 7,98 | Prečítané:  722x

Keď sa prejdete po chodbách Pedagogickej fakulty UKF v Nitre,  pri dverách nejedenej kancelárie nájdete oznam o tom, že fakulta netoleruje plagiátorstvo. Študentom (budúcim učiteľom) hneď na prvej hodine pedagogiky učiteľ niekoľko minút detailne vysvetľuje, ako správne zapísať  použitú literatúru. Uvádzanie zdrojov k jednotlivým myšlienkam je zároveň ostro sledované hlavne pri odovzdávaní záverečných prác študentov. Študentským prácam sa venuje toľko pozornosti ako snáď  ešte nikdy, no v posledných dňoch sa ukázalo, že zvýšená pozornosť by sa mala venovať aj prácam učiteľov.

Začnem prípadom študenta posledného (piateho) ročníka z minulého roka. Nebol to jeden z tých, ktorí sa začali diplomovke venovať ako sa vraví „o päť minút dvanásť". Všetci, ktorí ho poznajú vedeli, že jej písaniu sa venoval niekoľko mesiacov. Prišiel deň D, keď bolo treba prácu odovzdať. Hodnotenie bolo skvelé, tak povediac nad očakávania.  Zrazu sa však pod drobnohľadom niektorého z učiteľov, ktorí prácu čítali, našiel jeden necitovaný zdroj. Spracovanie diplomovky bolo skvelé, no kvôli jedinému omylom neuvedenému zdroju chceli celú jeho prácu označiť za plagiát.

V jeho prípade to znamenalo, že by si musel zaplatiť  rok štúdia navyše (dokopy vyše 600€) a svoju prácu obhájiť až v ďalšom akademickom roku. To všetko kvôli jedinému zabudnutému zdroju.

Pre porovnanie, pred pár dňami sa na univerzite konala odborná  konferencia o multikulturalizme. Zistilo sa však, že jedna z prezentovaných prác je vlastne  plagiát. Bola to práve učiteľka z katedry pedagogiky (presne tej katedry, ktorá vyhlasuje, že NETOLERUJE PLAGIÁTORSTVO), ktorá skopírovala takmer celých desať strán textu z práce cudzej autorky.

Nebudem písať o tom, že učiteľ by mal ísť žiakom príkladom, to všetci vieme. Ale čím ďalej tým častejšie sa stáva, že u ľudí odsudzujeme malé prešľapy, zatiaľ čo veľké chyby ostávajú nepovšimnuté. Uvidíme, ako to bude v tomto prípade.

Pôvodný článok: http://nitra.sme.sk/c/6965908/ucitelka-z-univerzity-v-nitre-ukradla-desat-stran-textu.html#ixzz2hmBhLIoq

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?