Učiteľom už (asi) prax netreba

Autor: Lenka Pitoňáková | 24.5.2013 o 15:58 | (upravené 24.5.2013 o 18:41) Karma článku: 9,71 | Prečítané:  1398x

Stalo sa zvykom, že študenti - budúci učitelia učia počas praxe do základných a stredných škôl. Je to jedna z mála praktických činností, ktoré počas štúdia zažijú, dovolím si tvrdiť, že jediná. V tzv. praxovom zošite, ktorý si treba kúpiť, čaká na vypísanie desať hárkov. Na začiatku si možno študent naivne myslí, že tých desať hodín, ktoré má do zošita opísať aj naozaj odučí, no oddelenie pedagogickej praxe ho veľmi rýchlo vyvedie z omylu.

V niektorých (lepších) prípadoch má študent šancu učiť aspoň polovicu z predpísaných 10 hodín, bežne sa však táto desaťhodinová prax skráti na jednu či dve vyučovacie hodiny. Vysokej škole to samozrejme vyhovuje, lebo má menej vybavovania a starostí, ale študentovi táto „prax - neprax" dokopy nič nedá.

Zaujímavá situácia nastáva vtedy, keď oddelenie praxe vyžaduje vyplnenie a odovzdanie všetkých desiatich hárkov (teda aj opis hodín, ktoré študent vôbec neodučil). Ak sa však študent rozhodne neklamať, ale radšej napísať pravdu, môže sa stať, že bude mať problém. Rovnako sa do problémov môže dostať, ak do svojho názoru na prax popíšete skutočnú situáciu na cvičnej škole.

Zdá sa, že pravda už prestala byť žiaduca. Dnes už totiž nikoho nezaujíma, že žiaci sú nedisciplínovaní, dovoľujú si a nadávajú nielen vám, ale nerešpektujú ani vlastnú učiteľku. Nikto neverí tomu, že učiteľka, ktorá na vás na praxi má dohliadať, celú hodinu v zadnej lavici telefonuje a vymieňa si s kamarátkou recepty. Dnes už nik nechce počuť pravdu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?