Doba, ktorá nás učí mať všetko hneď

Autor: Lenka Pitoňáková | 4.2.2013 o 16:37 | (upravené 4.2.2013 o 19:28) Karma článku: 16,24 | Prečítané:  700x

Reklamná prestávka počas filmu mi nedávno ukázala niekoľko najnovších, najrýchlejších a najúčinnejších produktov. V ten večer som pochopila, kam sa stráca ľudská trpezlivosť a aj to, prečo ľudia slepo veria, že môžu mať všetko hneď. Neraz zabúdame, že trpezlivosť nám nebola daná len tak z rozmaru prírody a uponáhľané veci  môžu mať na človeka aj iný ako pozitívny účinok.

Nedá mi nespomenúť reklamu, kde jedna postavička presviedča druhú, že varenie čaju trvá príliš dlho, nech si na bolesť hrdla radšej vezme tabletku. Rovnako natrafíte na reklamu na lieky proti bolesti hlavy, chrbtice, žalúdka ... Trochu pohybu, varenie bez polotovarov alebo chvíľka na upokojenie sa po náročnom týždni v práci často bolesti vyrieši, avšak prehltnúť tabletku je rýchlejšie a tak ju stále viac ľudí uprednostní. Jej vedľajší účinok na organizmus sa predsa dá zahnať ďalšou - inou tabletkou.

Namiesto vetrania môžeme použiť osviežovač vzduchu, namiesto stretnutia s priateľmi internet,  namiesto čítania si pozrieme film. Do 24 hodín môže mať takmer ktokoľvek na účte peniaze na nový televízor. Reklama však nepovie, koľkí ľudia sú už závislí na internete, koľko ľudí má problém so splácaním pôžičky a následne s exekútormi, koľkí si spôsobili zdravotné problémy práve „najrýchlejšie pôsobiacimi tabletkami".

Ľudia by radi mali všetko hneď, už to akosi máme v sebe. Stačí pustiť televízor a reklamy nám hneď ponúknu niekoľko „ľahších a rýchlejších" ciest ako dostať to, čo chceme. Čoraz viac vecí si prestávame vážiť. Veď načo, keď sme ich získali pomerne rýchlo a bez väčšieho úsilia?

Nejde však len o nás - dospelých. Ak dospelí nie sú trpezliví, nemá to kto naučiť ani deti. Ani sa nečudujem, že čoraz viac detí sedí pri počítači namiesto hrania sa vonku. Cesta za kamarátom často trvá „až" niekoľko minút, zatiaľ čo zapnúť počítač a napísať mu správu je oveľa rýchlejšie. Je smutné, že už na deťoch vidno netrpezlivosť dnešnej doby, ale nemali by sme im to vyčítať. Deti len opakujú to, čo vidia vo svojom okolí. Často si ani neuvedomíme, ako si vychovávame ďalšie generácie bez dnes už tak vzácnej vlastnosti zvanej trpezlivosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?