Muž sediaci v kúte

Autor: Lenka Pitoňáková | 6.1.2013 o 9:30 | Karma článku: 9,32 | Prečítané:  971x

Pre viedenské metro premávajúce hore - dole to bol bežný piatok. Vagón, kam sme nastúpili bol pomerne plný, veľa Viedenčanov práve cestovalo do práce. Moju pozornosť upútal pán sediaci v rohu. Cestoval sám a takmer po celý čas hľadel do tmy za oknom. Bol to bežný cestujúci a predsa kvôli farbe pleti celkom nezapadol, nepotreboval však vyvolávať konflikty a potom sa oháňať „diskrimináciou". Mala som z neho veľmi dobrý pocit, skoro som zabudla, že mimo Slovenska je to bežná realita ...

Stačilo prejsť ani nie 60 km za hranice, aby mi svet ukázal, čo znamená spolunažívanie. Ak jedna strana neprovokuje, druhá strana jej nemá dôvod nič vykrikovať. Tento človek nemal problém kontrolovať svoje správanie. Bez problémov zapadol medzi iných, očividne tiež cestoval do práce.

Ako kontrast by som uviedla situáciu na parkovisku pred slovenským supermarketom. Pri vykladaní nákupu do auta, prišiel za mnou rómsky chlapec. Chcel 50 centov. Potreboval ich (ako inak) na rožky, všetci ich totiž potrebujú na rožky. Nedostal peniaze, dostal rožok. Chlapec bol spokojný, mamička očividne nie. Ani nie o minútu stála na jeho mieste. „Mladá pani, dajte mi 50 centov na vlak." Neskôr to už neboli rožky, ani vlak, ale plienky pre dieťa. Vzhľadom na to, že nič nedostala, ešte si neodpustila poslať ma ... niekam.

Dve strany jednej hranice a predsa veľký rozdiel. O Slovensku v tejto súvislosti už nič nenapíšem, všetci vieme svoje. Spomenutý príbeh bol ešte jeden z tých pokojnejších. Chcela som napísať o tom, že aj spolunažívať sa dá. Keď to ide inde, musí sa to dať aj u nás. Muž sediaci v metre bol veľmi pekným príkladom toho, ako by to mohlo vyzerať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?