(Ne)pokojné sviatky

Autor: Lenka Pitoňáková | 19.12.2012 o 17:00 | Karma článku: 9,72 | Prečítané:  335x

Zastavte sa v obchode pri regáli s vianočnými pohľadnicami. Po otvorení a prečítaní si blahoželania vo vnútri zistíte, že väčšina (ak náhodou nie všetky) želajú pokojné Vianoce. Krásna predstava, no bohužiaľ, pojem „pokojné Vianoce“ sa pomaly stáva prázdnou frázou používanou len zo zvyku. Neveríte? Nazrite do nákupného centra v akomkoľvek slovenskom meste.

Nielen vianočné pohľadnice želajú pokojné Vianoce, aj ľudia si to medzi sebou navzájom želajú, no hneď po odchode z práce sa väčšina z nich vrhne do predvianočného zhonu v meste. Pred pár dňami som tiež kráčala mestom a za necelých desať minút mi ľudia na námestí štyrikrát ponúkli letáčik ospevujúci vianočnú pôžičku. Na moment som sa ocitla aj v nákupnom centre. V každom obchode majú „výhodné vianočné zľavy". Na oblečenie, voňavky, ozdoby, ... Ľudia držiac v rukách niekoľko tašiek prechádzali chodbami a nakúkali do ďalších a ďalších obchodov.

Iný bežný deň, pri upratovaní hrá v pozadí televízor. Pohľad na reklamu ponúkajúcu detské hračky hovorí zaveľa. Prečo už skoro žiadnemu dieťaťu nenapadne pýtať si pod stromček korčule a hokejku, knižku, puzzle alebo obyčajného plyšového medveďa? Nenapadne im to, lebo takéto milé vianočné darčeky sa v televízii nepropagujú. Tých pár reklám propaguje často hračky, s ktorými sa dá bojovať a ničiť. Propagovať šport, či činnosti vyžadujúce trpezlivosť nie je populárne. Zavládla doba, v ktorej sa dá mať všetko hneď. (Ak to náhodou z finančných dôvodov nejde, letáčik, ktorý dostanete na námestí vám napovie, kam zájsť.) Aj hračkami učíme novú generáciu ničiť a nevážiť si trpezlivosť, či tvrdú prácu.

Čo má s pokojom spoločné naháňanie sa po obchodoch, neustály stres a hračky s bojovým nádychom? Každý chce potešiť blízkych, ale občas zabúdame, že darček má byť zo srdca. Niekedy oveľa viac poteší doma vyrobený alebo aspoň dotvorený malý darček. Deti možno sklame, ak nedostanú najmodernejší darček z reklamy, možno nechápu, že rodičia nemajú peniaze. Dospelí by však mali poznať skutočné posolstvo Vianoc. Mali by poznať skutočný pokoj a šíriť ho aj medzi iných.

Počula som výrok „Chodím na Vianoce do kostola, lebo sa to patrí." Viera sa nedá nanútiť, to robiť nebudem. Ale ak už tú hodinu nestrávite v kostole kvôli Bohu, pokúste sa tam aspoň nájsť pokoj. Pre mnohých je to totiž jediná hodina v roku bez náhlenia sa, ruchu a zvonenia telefónov. Ak do kostol nepôjdete, zastavte sa aspoň doma. Sadnite si, smejte sa, buďte len tak bezdôvodne šťastní, ďakujte a odpúšťajte, veď o tom to má byť. Želám vám skutočne pokojné Vianoce.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?