Zmena cestovných poriadkov a iné študentské radosti

Autor: Lenka Pitoňáková | 9.12.2012 o 16:31 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  916x

Dvanásť hodín na stanici v Leopoldove. Za bežných okolností by študenti už dávno sedeli vo vlaku a cestovali do Nitry, doteraz to bol totiž ideálny nedeľný spoj. Prišiel rýchlik, krátky prestup a pokračovanie v ceste. Dnes však viacerí len nechápavo hľadia na tabuľu „Odchody vlakov". Na ideálny spoj do Nitry si musíme 81 minút počkať. V porovnaní s počtom vlakov do Bratislavy je to smiešne.

Za inej bežnej nedele sa osobáčik naplnil a po odchode z Leopoldova ostalo len pár voľných miest. Dnes odišiel poloprázdny. Možno preto, že ľudia z východu postrehli túto „malú" zmenu a povedali si, že radšej pôjdu autobusom namiesto nezmyselného čakania na prestup. Možno z iných dôvodov. Dali sme si tú námahu spočítať, koľko ľudí pristúpilo z Bratislavského rýchlika, na ktorý sme čakali. Inými slovami, čakali sme 81 minút na približne 10 ľudí (pochopiteľne, takmer prázdny vlak ani do polovice nezaplnili).

Je pravda, že nie každý je poslancom, či riaditeľom. Nie každý má moc rozhodovať o týchto veciach, ale určite má každý možnosť ozvať sa, že schválená zmena nie je správna. Možnosť sťažovať sa, určite využijú viacerí študenti aj ďalší ľudia, ktorí využívali dnes už zrušené spoje. Čím viac ľudí sa ozve, tým väčšia šanca - tvrdíme predsa, že žijeme v demokratickom štáte. Niekto to nazve naivitou, ja to volám viera v šťastné konce. Ak by verili viacerí, možno by aj šťastných koncov bolo viac. S prístupom „aj tak sa nič nezmení" len ticho súhlasíme aj s tými rozhodnutiami.

Veta „Veď sme na Slovensku." dnes dostala nový, opäť ironický význam. Je to totiž také slovenské - meniť osvedčené veci na také, ktoré sú úplne proti logike. Tak veľmi túžime veci meniť, až si často neuvedomíme, že nie každá zmena vedie k zlepšeniu. Riaditeľ je možno hrdý na zmenu, ktorú schváli, veď aj tak sa ho cestovanie vlakom netýka. Železniciam to však určite neprinesie viac peňazí, týmto rozhodnutím si totiž takmer vyprázdnili spoj, ktorý bol dodnes (aspoň podľa mňa) dostatočne vyťažený.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?