Zabudnuté miesta

Autor: Lenka Pitoňáková | 1.12.2012 o 16:30 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  298x

Volajú na mňa počas prechádzky mestom, pútajú pozornosť svojou opustenosťou. Je ich mnoho a každý trochu iný. Stoja na námestiach aj v bočných uličkách, adresa akoby nebola dôležitá. Väčšinu z nich spája opadaná omietka, rozbité okná, či hrubá reťaz na dverách.

Keď prechádzam okolo starých opustených domov, neraz spomalím a pozerám na chladné steny bez majiteľa. Občas ma dom natoľko nadchne, že sa snažím cez rozbité okno nazrieť dnu a nájsť v prázdnom priestore čosi zaujímavé. Snažím sa uhádnuť, kto tam kedysi býval a tiež to, čo sa s domom stane teraz, keď o svojich obyvateľov prišiel.

Iný človek si ich kráčajúc ulicou možno ani nevšimne. Prípadne si ich očami premeria a keď vidí, v akom sú úbohom stave, možno si pomyslí, že by taký dom mali radšej zbúrať. Mňa staré domy už dávno očarili a zakaždým, keď prejdem okolo nejakého z nich, všimnem si nový, doteraz unikajúci detail. Odkrývam po častiach ich tajomnú minulosť a chýbajúce miesta príbehu doplním podľa vlastnej fantázie.

Pohľad na opačnú stranu ulice je niekedy tiež veľmi zaujímavý. Starým budovám tam práve rastie nová konkurencia. Vždy sa zasmejem, keď prechádzam okolo obrovskej reklamy, ktorá už tretí rok oznamuje, že investor predáva „posledné byty". Vždy si poviem, že tých „posledných bytov" musia mať naozaj veľa. Vždy sa nájde niekto, kto považuje za dôležité postaviť novú obrovskú budovu, kde sú byty natoľko drahé, že ich nekupuje, no staré domy ostávajú bez povšimnutia.

Na jednej strane novopostavené obytné domy - vysvietené, spropagované mnohými plagátmi a samozrejme obrovským nápisom, novostavby rozličných tvarov a žiarivých farieb. Čím viac ich v meste pribúda, tým viac ma láka pohľad na staré domy. Domy s vyblednutou omietkou, domy, ktoré nekričia, ani na nich neupozorňujú obrovské reklamy. Ak by som mohla, určite by som sa im pokúsila vrátiť predošlý lesk. Bohužiaľ, zatiaľ nemám dostatok financií, tak aspoň dúfam, že sa nezrútia skôr, ako si ich niekto všimne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?