Ani žiarovka už v týchto podmienkach nechce pracovať

Autor: Lenka Pitoňáková | 6.11.2012 o 14:23 | (upravené 8.11.2012 o 13:58) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  721x

Dnes ráno sa stalo, že jedna zo žiaroviek blikla a prestala fungovať. Sama, zavretá v chladnej kúpeľni, bez pozornosti ľudí a tiež bez nároku na pokojný dôchodok sa jednoducho rozhodla, že nebude pracovať tak, ako by sa od nej očakávalo. Jej príbeh by mohol poslúžiť aj ako metafora na situáciu, ktorá už istý čas vládne medzi pracujúcimi ľuďmi.

Často sa hovorí o nízkych platoch. Nielen v médiách, ktoré už takmer denne informujú o nespokojnosti a štrajkoch, ale aj medzi ľuďmi. Väčšina bežných ľudí pracuje bez motivácie (zvýšenie platu, povýšenie), čo je neraz veľmi ťažké. Mnohý si teda povedia, že v týchto podmienkach a za tak málo peňazí sa to jednoducho neoplatí. Pomaly nastáva situácia, že svoju prácu už takmer nik nevykonáva na 100%.

Dôsledok nízkych platov sa dá vidieť na každom kroku. Učiteľ si často povie, že žiaci aj tak nemajú záujem o jeho výklad, tak sa ani nesnaží vysvetľovať. Predavačka vám často nie je ochotná poradiť, či pomôcť nájsť to, čo hľadáte. Upratovačka neraz nedôsledne umyje podlahu. Úradník pri priehradke často ani nezdvihne zrak od počítača, keď sa ho niečo opýtate. To, že pozdrav či úsmev sa dnes už nenosia ani nehovorím.

Existujú milióny príkladov. Určite sa to netýka len spomenutých povolaní a tak isto nie všetci majú rovnaký prístup. Odhliadnuc od politiky, či zlého finančeného ohodnotenia, ľudia zväčša ani nepomyslia na to, že ten, kto od nich žiada pomoc možno pracuje za rovnako nízky alebo dokonca ešte nižší plat.

Nikoho neodsudzujem. Je mi jasné, že podmienky v mnohých zamestnaniach nie sú ideálne. Avšak príslovie o tom, že nemáme robiť iným to, čo nechceme aby oni robili nám, je často podceňované. Niekto si možno myslí, ako prekabátil systém, ak si svoju prácu urobil len na 70%, no raz sa mu to môže vrátiť. Nie je totiž vylúčené, že v budúcnosti za svoje ťažko zarobené peniaze tiež dostane službu či výrobok, ktorý bol nedôsledne urobený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?