Dokonca aj zajac chápe, že je to len papier ...

Autor: Lenka Pitoňáková | 10.11.2012 o 9:45 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  633x

Tento príbeh začína podobne ako aj iné príbehy o zajacoch: Bol raz jeden zajac s hebkou srsťou. Hral sa a objavoval nové zákutia izby, v ktorej už istý čas býval. Možno to bola náhoda, možno nie - pri svojej hre sa do jeho blízkosti dostala papierová bankovka. Zajac ju chytil zubami, možno ochutnal, či sa nemýli (či je to naozaj papier) a ďalej pokojne skákal po izbe. Nemohol totiž vedieť, že to, čo on považuje za obyčajný papier má pre ľudí hodnotu 20€.

Budem písať o papieri a o tom, ako mu ľudia umelo pripísali hodnotu. Inými slovami - O tom, ako sa ľudia rozhodli veriť v hodnotu papierových bankoviek. Nebudem kritizovať náš bankový systém, peniaze sú totiž pomerne nekomplikovaným výmenným prostriedkom. Nepáči sa mi však, že ľudia často nepoužívajú peniaze ako prostriedok, stali sa pre nich cieľom. Už nejde o to, dostať sa pomocou peňazí k splneniu sna, snom mnohých je len "byť bohatý".

Niektoré mladé slečny sa namiesto hľadania lásky radšej vydajú pre peniaze, aby sa mali v živote dobre. Pre peniaze sa zabíja. Ľudia tak veľa obetujú pre papier, ktorý ani nemá reálnu hodnotu. Zabúda sa na priateľstvo a na to, že človek by sa mal medzi iných ľudí zaradiť podľa svojich schopností, či povahy, nie podľa majetku. Je tiež zaujímavé sledovať snahu človeka všetko vyčísliť a prepočítať. Z poistnej zmluvy sa napríklad dozvieme hodnotu ľudkého života. Zdá sa mi však absurdné snažiť sa vyčísliť cenu života farebným papierom.

Každý z nás občas zabudne, čo skutočne má hodnotu a čo nie. Nepopieram, že v dnešnej dobe by sa bez peňazí ťažko obchodovalo, no mnohí ľudia sa peniazmi zaoberajú viac, ako je nutné (ako ich zohnať? ako ich mať ešte viac? ako o ne neprísť?). Len sa raz môže stať, že otvoríme ten svoj pomyselný "trezor" a sklamane zistíme, že namiesto hodnotných vecí je napchaný obyčajným papierom. Veď vidíte, aj zajac pochopil, že ľudia sú občas naozaj blázni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?