Aké ľahké je nahádzať všetkých do jedného vreca

Autor: Lenka Pitoňáková | 13.10.2012 o 18:27 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  504x

Z času na čas sa ocitnem uprostred dospeláckej diskusie. Okrem bežne preberaných tém ako novinky zo sveta, politika, práca, peniaze sa neraz spomína na staré dobré časy - časy stredoškolské, vysokoškolské, kamarátov, veselé príhody a zážitky. Akoby bolo pravidlom porovnávať starú dobu s tou dnešnou, diskusia sa vždy v istej chvíli dostane k téme "Ach tá dnešná mládež ..."

 

Vo svete sa toho veľa nahovorí a všetci dobre vieme, že nie všetko je vždy pravda. 
Hovorí sa, že:

  • jedináčikovia sú rozmaznaní
  • ženy nevedia šoférovať a rady nakupujú
  • všetci muži sú rovnakí
  • blondínky sú hlúpe
  • Rómovia sú neprispôsobiví

Jedno alebo viac tvrdení zahŕňa určite aj vás. Je možné, že sa vás to dotklo, ale je to asi nikde v ľudskej povahe zovšeobecňovať isté skutočnosti. Mnohí tieto vety bežne používajú. To, že nie sú úplne pravdivé, nikoho netrápi. Raz sa to tak zaužívalo, poďme to tvrdiť tiež.

A predsa poznám jedináčikov, ktorí nie sú rozmaznaní. Poznám rómsku rodinu, ktorá bez jediného konfliktu žije na vedľajšej ulici a ľudia v okolí si ich vážia. Poznám ženy, ktoré sa v bezpečnej jazde rozhodne dokážu vyrovnať mužom. Tiež som žena, a predsa nerada nakupujem. Rovnako existujú muži, ktorí sú verní jednej partnerke a nerobí im to problém.

Rovnako aj mládeži sa pripisujú určité "charakteristické" znaky. Tí dnešní mladí už nemajú úctu k starším, nadávajú, sú nevychovaní, popíjajú v baroch, túlajú sa po nociach ... Nebudem písať, že to nie je pravda, lebo v istých prípadoch je. Lenže tak, ako nie všetky ženy rady nakupujú, aj pojem mládež zahŕňa rôznych ľudí, rôzne povahy, rôzne osudy.

Roky môžete vo výťahu stretávať chlapca od susedov a ani ho veľmi nevnímať. Až vás raz náhodou zobudí hlasnou hudbou, vtedy si ho zrazu všimnete. Od narodenia sa mohol správať ukážkovo a zdraviť vás na chodbe, jeden prešľap a už máte dôvod na to, aby ste označili mládež za nevychovanú.

Existujú mnohé teórie o ľudskom vnímaní, jedna z nich hovorí o tom, že človek si vo svete skôr všimne zlo, aj napriek tomu, že dobra je podstatne viac. Väščina si na bielom papieri najprv všimne čiernu bodku a až potom obrovský biely podklad. Je pravda, že mladí sa niekedy nesprávajú príkladne. Ale až niekde znova zazriete v parku skupinku opitých tínedžerov, prosím, zamyslite sa skôr, ako si opäť poviete, že dnešná mládež je skazená. Zamyslite sa nad tým, že čierna bodka (10 ľudí) sa nemusí zhodovať s biely podkladom (mládež).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?