Doba paradoxu

Autor: Lenka Pitoňáková | 9.10.2012 o 14:42 | Karma článku: 1,82 | Prečítané:  520x

Počas nádherných slnečných dní, či už pred letom alebo začiatkom jesene, sa stáva, že školáci namiesto učenia pozerajú von oknom. Padne nejedna poznámka o tom, aké je vonku krásne počasie a oni musia sedieť celý deň v škole. Príde však víkend a na plány spojené s nádherným počasím si už nik nespomenie. Na rad prichádza internet, televízia, nočné túlanie sa s kamarátmi, prípadne alkohol.

Od príkladu sa rýchlo dostanem k pointe - paradox, protirečivá, či nezmyselná výpoveď. V spoločnosti a aj v živote každého človeka by sme ich našli hneď niekoľko. Začať by sa dalo napríklad pri dobre známej téme o „mladých absolventoch s praxou". Logicky nemožné, ale zamestnávateľ to bežne v inzerátoch požaduje. Prax nik neponúka, ale všetci ju požadujú.

Tzv. sociálna sieť  ponúka možnosť Nájsť priateľov. Mnohých to zláka a pridávajú si do kontaktov  ďalších a ďalších ľudí - desiatky, stovky, v extrémnych prípadoch aj tisíce. Kvôli "dobrým číslam" v  profile, či pocitu obľúbenosti zabúdame na to, že priateľ je človek, ktorému veríme a bez obáv sa môžeme zdôveriť. Nie ten, kto prejde bez povšimnutia okolo nás na ulici. Avšak za priateľa často označíme aj osobu, ktorú sme nikdy  predtým nestretli. Slovo priateľ, rovnako ako mnohé iné, stráca svoj význam. Máme tak veľa virtuálnych  priateľov, až zabúdame, že práve tie reálne priateľstvá sú dôležité.

Mohli by sme pokračovať napríklad v doprave. Denne počúvame o bezohľadných vodičoch prípadne o tom, ako nepozorne na vozovku vybehne chodec. Nik už neberie ohľad na iných. Niekedy si človek na prechode počká aj päť minút, kým sa nájde vodič ochotný aspoň pribrzdiť, aby nechal chodca prebehnúť na druhú stranu. Paradox nastane na druhý deň, keď sa „včerajší" chodec rozhodne ísť do práce autom. Rovnako ako iní, nedá prednosť chodcom, ani si pri tom neuvedomí, že sa správa rovnako bezohľadne, ako tí vodiči, na ktorých včera nadával. Nastáva bludný kruh - nadávajú vodiči, nadávajú chodci a nik nie je ochotný ustúpiť. Nik nemyslí na to, že hoci dnes šiel do práce autom, zajtra možno bude stáť na prechode s inými.

Posledný príklad z bežnej reality bude o zdravom životnom štýle, ktorý je čoraz viac spomínaný a praktikovaný. Zväčša mladí ľudia trávia hodiny cvičením, behaním, posilňovaním, varením čo najzdravšieho jedla a samozrejme čítaním najnovších poznatkov o tom, čo je zdravé a správne. Na pohľad dokonalé, ale len kým toho človeka nepozvú kamaráti večer na pivo. Takmer nikdy to neskončí pri jednom pive, príde ďalšie a ďalšie, prípadne aj cigarety a iný alkohol. Všetko snaha o zdraví životný štýl sa v tej chvíli končí. Je hlúposť hovoriť o zdravom životnom štýle, ak po víkendoch niekto chodí fajčiť a opíjať sa.

Len toľko k paradoxom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?