O nedobrovoľných závislostiach

Autor: Lenka Pitoňáková | 27.9.2012 o 15:39 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  582x

Je zaujímavé sledovať, koľko úradníkov prípadne iných ľudí odpovie na moju otázku „Mala si si to nájsť na internete." Ja sa, bohužiaľ, nič nedozviem, no pre nich sa tou vetou konverzácia končí, ušetrili pár minút a môžu ďalej pohodlne pozerať do počítača. Všetko sa dnes uverejňuje na internete, čo má síce množstvo pozitív, ale rovnaké možnosti by sme mali mať aj v realite. Čo bude mať z virtuálnych informácií človek, ktorý nemá internet?

Aj v dobe, kde sa s internetom stretávame na každom kroku, sa nájdu ľudia, ktorí k nemu nemajú prístup. Myslím, že by sa tejto informácií nemal nik čudovať. Je to slobodná vôľa každého z nás, či ho chceme používať (komunikovať, vyhľadávať informácie alebo čokoľvek iné). Niekto ho  nepoužíva kvôli svojmu presvedčeniu, v iných prípadoch to nedovoľuje finančná situácia.

Jedno z miest, kde sa nedá bez internetu fungovať je škola. Samozrejme, úplne teoreticky sa to dá, len potom príde bežná prax, kde sa treba elektronicky prihlásiť, elektronicky potvrdiť, že nastúpime na štúdium, elektronicky si vytvoriť rozvrh. Informácie k ubytovaniu sa nachádzajú len na stránke školy, len tam sa zároveň dá prihlásiť na obedy. Aby sme mohli pracovať na hodine, dostaneme materiály, ktoré si treba vytlačiť. Ako inak - učiteľ ich pošle na e-mail. Či už chceme alebo nie, stávame sa nedobrovoľne závislými na internete.

Mala som možnosť spoznať jedného z tých ľudí, ktorí doma nemajú prístup na internet. Veľmi milý a slušný človek, vysokoškolák. Do mesta, kde študuje dochádza zďaleka, lenže za internát nezaplatil, hoci mu ho pridelili. Dátum splatnosti bol totiž uverejnený len na internetovej stránke a na nástenke školy (čo je od miesta bydliska vzdialená viac ako 100 km).

O prešvihnutí termínu sa dozvedel neskoro a izba prepadla. Podmienky boli stanovené jasne a tým sa to pre ubytovacie oddelenie končí. Nedostali peniaze, tak nech si nájde ubytovanie niekde inde. Nikoho nezaujíma, že nemáte prístup k internetu. V dnešnej dobe už takú informáciu kompetentní považujú len za výhovorku.

Vraj je doba plná možností, a predsa máme často len jednu. Bez internetu sa nepohneme. Je to síce jednoduchá a rýchla cesta k výmene informácií, no často zabúdame, že nie každý má prístup k internetu vždy, keď potrebuje (24/7). A hoci je internet skvelý vynález, nemali by sme zabúdať na starú dobrú realitu. Tá totiž funguje zadarmo každý deň, dokonca aj po výpadku prúdu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Smer na východe už oslavuje MDŽ. Zabáva vtipmi o svokrách

Nikto nespomínal ističe, ceny elektriny, ani dôchodky.


Už ste čítali?