Dospelí – nedospelí

Autor: Lenka Pitoňáková | 23.9.2012 o 18:33 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  504x

Osemnásť rokov - krásny vek. Mladí čakajú na deň, keď prekročia tú magickú hranicu dospelosti. Hranicu, s ktorou prichádzajú nové možnosti, skúsenosti, nové práva aj zodpovednosť. Skončí ten čas, keď sa tajne pilo na tmavých miestach a cigarety chodil kupovať najdospelejšie vyzerajúci človek z partie, len aby ho predavačka nepýtala občiansky. Veková hranica je určená presne, no práva a povinnosti sa (hlavne) v ponímaní rôznych inštitúcii líšia.

Je samozrejmé, že prechod z detstva do dospelosti sa z psychického hľadiska neuskutoční za jeden deň. Dnes máš 17 a zajtra si už dospelý. Takto to funguje len v zákone. Ľudia z okolia nás budú brať rovnako, lebo nepostrehnú rozdiel, o ktorom hovoria vlastne len čísla v občianskom preukaze. Záleží na človeku, či už je alebo nie je dospelý - vek je len číslo. Zodpovední ľudia môžu byť (na dospelosť) dostatočne zodpovední už v 16-tich a tí, ktorí sa flákajú, to budú robiť pokojne aj do 40-tky.

A predsa sme si to už raz takto zaužívali, tak sa každý stane dospelákom práve v osemnástich rokoch. Naše slovo získa právnu váhu, začneme sa rozhodovať samostatne - už to za nás nemusia robiť rodičia. Môžeme uzatvárať zmluvy, voliť, podpisovať dokumenty ... Paradoxom je, že v tomto veku môžem kúpiť byt či dom a bez problémov uzavrieť manželstvo, no podľa istých stredoškolských pravidiel sa dospelý študent nemôže sám ospravedlniť za vymeškané hodiny. Na to treba podpis rodiča.

Úplne iná situácia však nastane, keď príde čas vzdelávacích poukazov. Ide o dokument, ktorý študent môže odovzdať do svojho krúžku a tým škole prispieť. V skratke - ide o peniaze. V tejto chvíli škola ani nepomyslí na to, aby sme papier vzali domov a priniesli podpísaný rodičom. Úplne najlepšie by bolo, ak by ho študenti ihneď po prevzatí podpísali a odovzdali. Je totiž v záujme školy, aby vyzbierala na svoje mimoškolské aktivity čo najviac peňazí. Jeden a ten istý podpis. Raz platí, inokedy nie.

Hoci je hranica dospelosti jasne daná, platí na ňu dvojaký meter. Naša dospelosť či nedospelosť sa posudzuje podľa toho, čo kto potrebuje. Ak sa to práve hodí, môžu mladí rozhodovať sami. Ak sa to v danej situácii nehodí, ostávame naďalej deťmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?