Neochota naša každodenná

Autor: Lenka Pitoňáková | 21.9.2012 o 13:13 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  1026x

Tak, ako hotelu neprospieva naštvaná recepčná, obchodu neprospieva predavačka neochotná pomôcť. V autobuse často nájdeme vytočeného šoféra, lebo mu niekto za 40-centový lístok zaplatil päťeurovkou a našlo by sa aj veľa ďalších príkladov. Z každodenných rozhovorov a vybavovačiek sa stráca trpezlivosť a ochota. Prečo?

Každý z nás má niekedy zlý deň. Deň, keď sa už takmer hojdáte nad priepasťou zúrivosti. Deň, keď stačí aj maličkosť  a ocitnete sa v nej. Je možná akákoľvek snaha a predsa nepoznám človeka, ktorému by pod tlakom okolností aspoň raz v živote nepovolili nervy. Situácia podľa opisu výnimočná, no neviem ako vy, ja som sa v poslednej dobe stretla s veľkým množstvom permanentne naštvaných ľudí.

Už to nie je nič zvláštne. V dnešnej zrýchlenej a informáciami preplnenej dobe ochota a trpezlivosť kamsi zmizli. Dnes platí „pomôž si sám“ a  nikoho nič viac nezaujíma. V dobe, keď tvrdíme, že je všetko jednoduchšie, nachádzame stále viac a viac prekážok. Už vám nik nevenuje 10 minút svojho času, radšej povie „mali ste si to nájsť na internete“.

Bežný kontakt s ľuďmi sa vytráca a nahrádza ho odmerané správanie. Často sa správame odmerane a ani si neuvedomíme, že tiež raz budeme potrebovať s niečím pomôcť. Určite príde deň, keď na úrade budete potrebovať vybaviť niečo, s čím ste sa doteraz nestretli. Viete, načo natrafíte? Na rovnako odmeraný prístup. Ľudia sa radi sťažujú. Lenže nie je správne sťažovať sa na to, čo sami robíme.

Čím viac som chodila po rôznych úradoch, tým viac som si začala vážiť ľudí, ktorí ma pri vstupe do ich kancelárie privítali s úsmevom na tvári. Trpezlivo mi odpovedali na otázky a snažili sa pomôcť, či aspoň správne nasmerovať. Nebolo ich veľa, ale robili to všetko aj napriek nízkemu platu, zlej nálade, stresu v práci ...

Usmiali sa aj keď nemuseli, mohli ma rovnako poslať preč so slovami „naštuduj si to na internete a potom sa vráť“. Neurobili to. Som rada, že je stále možné stretnúť aj takých ľudí. Veľa vecí sa šíri reťazovou reakciou – odmeraný prístup, ale aj ochota pomôcť. Opäť sami môžeme ovplyvniť spoločnosť, v ktorej žijeme, je na nás ktorým smerom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?