Nie technika, svetlo sviečky spája ľudí ...

Autor: Lenka Pitoňáková | 14.9.2012 o 15:59 | (upravené 14.9.2012 o 20:52) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  413x

Včera prišiel náhly výpadok elektriky. Trvalo to len krátko, ale už na prvý pohľad sa dal nájsť rozdiel medzi tým večerom a iným. Široko-ďaleko bola len tma a ticho. Bol to zaujímavý protiklad k bežnému svetlom preplnenému večeru. Bolo to iné ako sedieť a pozerať film v televízii. Bolo to iné ako odpisovať na e-maily. Bolo to iné ako ulice vysvietené lampami ...

Domov takmer každého z nás je vybavený spotrebičmi rôzneho druhu. Od starých chladničiek až po najmodernejšie počítače. Bez výdobytkov dnešnej doby si už takmer život ani nevieme predstaviť. Sú to veci užitočné, no mnohými z nich tak povediac len "zabíjame čas". Hľadáme tisíce nových spôsobov "zábavy", na rozhovory s ľuďmi neostáva čas.

Stalo sa už tradíciou, že po večeroch si každý nájde svoje miesto kdesi pri filme, pri hudbe alebo pri internete. Po dlhom a únavnom dni v práci či v škole sme si zvykli niekam sa večer posadiť. Akoby sme vyčerpali dennú zásobu slov. Nech nás teraz zabáva niekto iní - televízia je na to ideálny adept.

Je fascinujúce, čo dokáže výpadok elektriky. Momenty, keď sa technika, ktorej tak dôverujeme, jednoducho vypne. Po zaužívaní si určitých večerných rituálov je to pre každého zmena. Niekto môže tvrdiť, že rozhodne nie príjemná. Ja som opačného názoru. Tma a ticho akoby ľudí ťahali k rozhovoru. Je totiž ľahké s niekym sedieť na gauči vo vysvietenej obývačke a ticho sledovať film. Bez svetla sa v tom istom priestore cítime stratení. Miesta, cez ktoré denne aj päťkrát prejdete sú v tme zrazu akési tajomné.

Najprv nás moment bez svetla prekvapí, no potom treba začať komunikovať a spoločne hľadať sviečku, či zápalky. Tempo hektických dní sa v tme upokojí, lebo nik nechce nohou zakopnúť o stoličku, či udrieť si hlavu do skrinky. Sú to chvíle, keď nás ticho učí, aký pokojný dokáže byť svet.

Po krátkom čase sa stane, že sa rodina stretne v kuchyni pri jedinej horiacej sviečke. Je to pekný príklad toho, ako technika ľudí rozdeľuje a "obyčajné" svetlo sviečky ich opäť spája. Len škoda, že taká zaujímavá vec, ako rozhovor s iným človekom sa nachádza v rebríčku často až za zábavou, ktorú ponúka technika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?