Hľadáme lásku na nesprávnych miestach

Autor: Lenka Pitoňáková | 10.9.2012 o 17:47 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  941x

V detstve nám o tom čítali, možno si spomínate: „Na hrade vystrojili veľkú svadbu a princ s princeznou žili spolu šťastne, až kým nepomreli.“ Končila tak nejedna rozprávka. Tešili sme sa zo šťastného konca, ako sme však rástli, slová príbehu nám akosi vypadli. Stále si spomíname na časť o „vystrojení veľkej svadby“, ale časť, kde princ s princeznou „žili SPOLU šťastne, až kým nepomreli“ upadla do zabudnutia.

Láska bola vždy obľúbeným motívom básní, piesní, filmov ... Najnovšie sa pojmu „láska" chytili aj mnohé televízie a môžem povedať, že nie práve najlepším spôsobom. Reklama vás láka: „Hľadáte lásku? Zavolajte nám." Pozvú vás na kasting a ak vyhovujete požiadavkam ich relácie, nechajú vás zoznámiť sa s možným budúcim partnerom pred kamerami.

Všimli ste si, ako šikovne sa dá využiť pojem láska na komerčné účely? Najväčšia hlúposť pod slnkom - robiť si z takzvanej „lásky" veľký biznis. V podstate sa ani nečudujem, že v jej existenciu ľudia prestali veriť. Z každej strany totiž počúvame, ako je to povrchné NIEČO nazývané láskou.

Tiež môžem premenovať mačku na ježka a zarobiť na predaji „ježkov". Ľudia si všimnú, že tí „ježkovia" už nie sú to, čím bývali, lebo namiesto pichliačov majú jemnú srsť. Ak však budem dostatočne presvedčivá, zbohatnem na tom a časom možno docielim, že na skutočných lesných ježkov s pichliačmi sa zabudne. Rovnakým spôsobom sme totiž uverili, že to, čo sa ukazuje v televízii je láska a skutočná láska ostala kdesi zabudnutá.

Alebo iný príklad. Vstúpili ste niekedy do súdnej siene? Vaša odpoveď možno znie: „Nemal(a) som dôvod, veď som slušný občan.“ Netvrdím, že nie ste, no mnohí z nás – slušných občanov každý podvečer príjmu pozvanie do televíznej súdnej siene. Aj keď nie ste jej pravidelnými divákmi, či fanúšikmi, určite ste postrehli, čo je tam deň čo deň na programe - rozvod.

Pre niekoho možno obľúbená relácia, no ak sa zamyslíme - jediné, čo nám do života môže dať, je opäť len pocit, že vo svete neexistuje láska. Relácia nás presviedča, že rozvod je bežnou súčasťou života každého z nás. Povie to televízia, čiže to bude asi pravda, po sľube, kde sa hovorí o "dobrom aj zlom" sa akoby zľahla zem.

Niektorí ľudia sú príliš leniví na to, aby hľadali skutočnú lásku a vstúpia do manželstva z nesprávnych dôvodov - ako sú peniaze, krása, či iné pominuteľné veci. Iní sa možno berú z ozajstnej lásky, no občas zabúdame, že lásku nestačí len nájsť, ale treba ju aj prejavovať. Netreba na to veľké skutky ako v romantických filmoch, často je to o maličkostiach.

Jedna múdra kniha nám ponúka presný opis toho, čo máme vo svete hľadať:

Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne. [1Kor,13, 4-8]

Poviete si možno „No jasné, biblia, čo ja s ňou mám? Veď ani nie som veriaci.“ Myslím si však, že nielen veriaci ľudia hľadajú vo svete lásku. Preto by sme sa mohli všetci zamyslieť, či nie je lepšie hľadať skutočnú lásku, ktorá „všetko vydrží“, namiesto tej povrchnej lásky „na pár rokov“, ktorú nám ponúka televízia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?