Osudy stratené v číslach

Autor: Lenka Pitoňáková | 5.9.2012 o 20:55 | Karma článku: 8,22 | Prečítané:  283x

Poznáte to, reklamy rôznych inštitúcii vás lákajú, aby ste si u nich založili skvelý nový účet. Nezabudnú podotknúť, aký individuálny prístup ku klientom majú a ako sa snažia hľadať riešenie presne pre váš problém. Nakoniec sa necháte nalákať na skvelý produkt a zmluvu uzavriete. Individuálny prístup sa často ukáže až potom, keď otvoríte prvý list a hneď v hlavičke zazriete namiesto vášho mena len „Vážený klient / Vážená klientka, ...“

Odmalička je náš život ukrytý pod určitým číslom, vlastne nám je pridelené na matrike už pár dní po narodení. Týmto číslom sa preukazujeme u lekára, v škole, v práci, na úradoch ... V pätnástich rokoch je nám pridelený občiansky preukaz, ktorého číslo od nás denne vyžadujú v rôznych inštitúciách, nehovoriac o tom, že by sme vycestovali do zahraničia - to nám pribudne aj číslo pasu.

Rovnako aj škola, zamestnávateľ, banka, poisťovňa - každý vám priradí číslo. Číslo, ktoré sa stáva vašim „druhým menom". Samozrejme, mohli by sme sa ohradiť, že si chceme nechať svoje pôvodné meno, s ním sme sa predsa narodili, ostatné je len výmysel systému. Pochybujem však, že ak by ste pred pracovníčkou poisťovne vyslovili „len" svoje meno, vedela by o koho ide a čo potrebujete. Neosobný kontakt pri priehradke, kde vás od nej delí hrubé sklo, cez ktoré ledva rozumiete, vyvrcholí v momente, keď sa namiesto mena musíte preukázať ďalším číslom. Akoby tých čísel už aj bez toho nebolo dosť.

Bežný občan, pán Peter, jedného dňa vážne ochorie a následne kvôli vysokej absencii stratí zamestnanie. Rokmi nasporená suma peňazí sa však rýchlo míňa a to nielen na bežné výdavky, ale aj na lieky. Hoci sa Peter snaží aspoň čosi ušetriť, po čase sa stane, že nemá z čoho platiť nájomné. Tak s nájomným mešká mesiac, dva, tri ... Počítačový systém určite hneď poukáže na chybu - číslo 3519 nezaplatilo nájomné. Navrhované riešenie: Vysťahovať.

Počítačový systém nezaujíma, vaše meno alebo problém, ktorý nastal. Chyba je tam kdesi v číslach - v peniazoch. Peniazmi sa už vraj dá vyčísliť aj hodnota ľudského života či šťastia. Neviem, ako vy, ja tomu neverím. Celý svet sa točí okolo peňazí a nepáči sa mi, ako si „zjednodušujeme" prácu, lebo takými činmi sa stále viac budeme podobať na neosobný počítačový systém. Ľudskosť sa vytráca, zaujímajú nás len peniaze a čísla.

Takto sa za číslami strácajú ľudské osudy. Stráca sa súcit a priestor pre kompromisy. Ľudí ovládajú peniaze, každý sa snaží zarobiť, či nakradnúť si čo najviac. Ani sa teda nečudujem, že ľudí nahradili čísla. Je totiž ľahšie zadať príkaz do počítača, nech to za nás vybaví. Je ľahšie vysťahovať „číslo 3519". Je to ľahšie ako poznať meno a konkrétny ľudský osud, lebo potom by sme vedeli, že týmto rozhodnutím príde jedna rodina (možno práve vaši susedia) o svoj domov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?