Čo hľadáš, to nájdeš.

Autor: Lenka Pitoňáková | 5.10.2012 o 16:27 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  450x

Neviem, čím to je. Neviem, kde sa to vzalo alebo kto s tým prvý prišiel. Viem len, že to tak nemá byť. Akosi často sa stretávam so smutnými ľuďmi. Kamaráti, známi, náhodní okoloidúci ... Jasné, každému sa stane, že nemá dobrý deň a všetko mu padá z rúk. Prípadne sa mu niečo nepodarilo a ešte sa s tým nevyrovnal. O takej situácii teraz nehovorím. Hovorím o dlhotrvajúcom nedostatku šťastia.

 

Občas sa zvyknem ľudí opýtať "Si šťastný? Si šťastná?". Odpoveď "Som." dostávam čím ďalej tým zriedkavejšie. Nejaký dôvod na nešťastie sa totiž vždy nájde. V lete je príliš horúco, v zime príliš zima. Ak niekto nemá partnera, je nešťastný, lebo sa nemá komu zdôveriť. Ak niekto partnera má, je nešťastný, lebo sa pohádali. Ten, kto nemá prácu, je nešťastný, lebo si nič nenašiel a nezarába. Ten, kto prácu má sa sťažuje, že šéf je nervózny a stále niečo potrebuje.

Mnohí zabudli, aké to je tešiť sa z maličkostí. Ak by v lete tak nepálilo slnko, tieň pod stromom by stratil svoje čaro. Ak by v zime nemrzlo, vytratil by sa aj pocit, keď človek drží v skrehnutých rukách horúci čaj. Ak by každý mal dokonalého partnera, nikdy by nevznikli nádherné básne o nenaplnenej láske. Bez občasných starostí by sme si prestali vážiť chvíle s milovaným človekom.

Ľudia nechápu, ako sa dá byť bezdôvodne šťastný. Zvykli si pýtať na všetko vysvetlenie a ak vysvetlenie neznie logicky, neveria. Stalo sa mi tiež, že moju otázku o šťastní pochopil dotyčný človek len ako nejaký výsmech so slovami, že sa to nedá.

Neraz sa tiež stane, že niekomu vykĺzne poznámka o tom, aký mám ľahký život. Možno mám a možno je to len subjektívny názor iných ľudí. Neprešli tým čím ja, nemôžu vedieť. Jedno či druhé - ak by som chcela, dôvodov na nešťastie si nájdem na tisíce. Načo však hľadať také dôvody, ak sa dá nájsť rovnako veľa a dokonca možno dôvodov na šťastie?

Každý nájde to, čo hľadá. Ak svoju myseľ upriamime na všetky nevýhody, nešťastia, pohromy a trápenia, nikdy nebudeme šťastní. Čo tak sledovať padajúce farebné listy v parku? Alebo deti púšťajúce šarkana? Hľadajme šťastie, je to lepšie, ako sa celý život trápiť kvôli maličkostiam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?